> MODEL NUMBER: PRH18-236
WALL MOUNTED SPECIFICATIONS
Installation Instructions Ducting and Parts Back Venting Guide
Special Notes: LED lights. WBAR warming light bar is available on selected models.
WIDTH :
36"
DEPTH :
24"
HEIGHT :
18"
CFM :
600
SONES :
6.5
Amps :
4.0
Num. Lights :
2
PRH18-236
CONNECTION DIAGRAM
PRH18-236
600 CFM B200 Dual Blower (Top View)
REC. MOUNTING HEIGHT
PRH18-236
*Exceeding recommended mounting height may compromise performance.
ELECTRICAL/MECHANICAL SPECIFICATIONS FOR BLOWER UNIT
Model
Volts
Amps+
Hz
RPM
CFM SP@0.0"
CFM SP@0.1"
CFM SP@0.2"
CFM SP@0.3"
Min. Round
Duct Size
Sones#
B200 Dual 115 4.0 60 1550 600 900 531 480 430 8" (50 sq. in.) 6.5
+ Add 2.5 amps for each warming light. This model is equipped with LED lighting: (2 lights: 30" - 41", 3 lights: 42" - 53", 4 lights: 54" - 66").